Feng Shui

Świat nie składa się z samej materii. Wokół nas znajdują się energie kosmiczne, dzięki którym jesteśmy w stanie funkcjonować. Tak jak przez człowieka przechodzą subtelne energie a ich zrównoważenie w swoich czakrach jest niezwykle istotnym aspektem rozwoju duchowego, tak samo i przestrzeń, w której się znajdujemy, a która również jest nośnikiem energii powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby równoważyć owe energie. Zablokowanie energii w ciele człowieka, źle funkcjonujące, niezrównoważone czakry mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych i zahamowań psychicznych. W przypadku domów zablokowana energia może również dezorganizować życie jego mieszkańców.

Jednak czym jest Feng Shui i czym są owe energie? Feng Shui (wym. feng szuej) to starożytna, chińska sztuka aranżacji przestrzeni. Za pomocą pewnych działań można hamować, przyspieszać, równoważyć energię znajdującą się w przestrzeni. Energię ta nazywa się chi – jest ona najlepsza, gdy jej strumień stanowi odbicie natury i przepływa łagodnymi zakolami. Wszelkie długie linie proste, ostre krawędzie nie są sprzyjające, gdyż powstaje wtedy złe chi czyli sha. Sha może powodować choroby, rodzinne waśne, kłopoty w interesach, pecha. O ile dobre chi jest tchnienie kosmicznego smoka, to sha można określić mianem „nieświeżego oddechu”.

Według feng shui istnieją dwie kontrastujące ze sobą energie – jin i jang. Jin to pierwiastek żeński, jang męski. Jin jest ciemne, bierne. Jang jasne, czynne. Jin to ziemia, księżyc, uległość, mrok i zimno. Jang to smok – gwałtowny, silny, gorący, ruchliwy i pełen życia. Jin to śmierć, a jang to życie. Siły te opierając się na swoich skrajnościach uzupełniają się nawzajem w tym wielkim dziele zwanym stworzeniem. Wszechświat wymaga równowagi obydwu tych sił. Nie może istnieć światło bez ciemności. Nie ma śmierci bez życia. Współdziałanie jin i jang powoduje zmiany utrzyujące świat w jego biegu : lato jest zapowiedzią przyszłej zimy, noc przeradza się w dzień. Celem naszym jako tworzycieli powinno być zrównoważenie tych sił, dobór proporcji jin i jang, co ułatwia Feng Shui. Łącząc chi, jang i jin w jedną zasadę otrzymujemy Tao, czyli „ścieżkę”, którą należy kroczyć, aby osiągnąć harmonię wewnętrzną (stąd nazwa taoizm – jedno z wyznań w Chinach, które dąży do poszukiwania harmonii i równowagi).

Poniżej znak jin i jang. Kropka pośrodku każdego z pól – białego i czarnego, oznacza, że każda z tych sił zawiera w sobie trochę ze swojego przeciwieństwa.Obrazek

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s