Loreena McKennitt – muzyka celtycka.

Tym osobom, które jeszcze nie znają Loreeny chciałbym po krótce przedstawić jej sylwetkę. Piosenkarka ta zajmuje się muzyką celtycką / irlandzką (określenie nie jest ważne). Połączenie wielu tradycyjnych instrumentów z nowymi, oraz jej charakterystyczny głos sprawiają, że jej muzyka jest dobrym przedmiotem do relaksu i medytacji dźwięku, o którym pisałem w poprzednim wpisie.

McKennitt urodziła się w Morden w prowincji Manitoba w rodzinie irlandzko-szkockiej. Jej rodzice to Jack i Irene McKennitt.
W 1981 przeprowadziła się do Stratford w Ontario, a w 1985 wydała swój pierwszy album pt. Elemental. McKennitt zaczęła stopniowo zdobywać światową sławę dzięki kolejnym albumom, produkowanym i wydawanym przez jej własne wydawnictwo muzyczne, Quinlan Road.
W 1998 narzeczony piosenkarki, Ronald Rees, utonął razem z dwójką innych mężczyzn, w wyniku wypadku w Georgian Bay. Tylko jedno z trzech ciał zostało odnalezione. Piosenkarka jeszcze w tym samym roku stworzyła fundusz Cook-Rees Memorial Fund by zapobiec podobnym tragediom w przyszłości i wydała album Live in Paris and Toronto zawierający nagrania z dwóch występów koncertowych. Wszystkie dochody ze sprzedaży tego albumu zostały przekazane funduszowi.
McKennitt znana jest ze swoich adaptacji tradycyjnych celtyckich pieśni oraz z muzyki napisanej do wielu wierszy. Nadal mieszka w Stratford.
W sierpniu 2004 została odznaczona za całokształt dorobku muzycznego Orderem Kanady, najwyższym cywilnym odznaczeniem w Kanadzie.
W marcu 2012 Loreena wystąpiła wraz z ośmioosobowym zespołem w Sali Kongresowej w Warszawie oraz w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu na dwóch koncertach w ramach trasy „Celtic Footprints Tour”.

Poniżej dwa z jej albumów:


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s