Święta Góra w Gdyni

Wczoraj odwiedziliśmy górę w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, która nosi nazwę świętej, lub góry św. Mikołaja. Położona jest ona u podnóża ulicy Morskiej, w dzielnicy Leszczynki, gdzie też można znaleźć wejście do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

mapa

Zaraz po wejściu do lasu zdecydowaliśmy się na wejście dosyć stromą ścieżką na szczyt, jednak jak się okazało później istnieje łagodniejsza droga zlokalizowana z tyłu góry. Po wejściu na szczyt bezpośrednio od ulicy Morskiej dojdziemy do miejsca, w którym leży dużo piachu – właściwa kapliczka jest kawałek dalej idąc w stronę głębi lasu. Miejsce jako, że odwiedziliśmy w styczniu sprawiało wrażenie wyludnionego i faktycznie tak było, praktycznie nikt w czasie naszego kilkunastominutowego pobytu nie przyszedł tam. Pomimo tego miejsce sprawia wrażenie bardzo tajemniczego ze względu na kapliczki, porozrzucane kamienie w okolicy (od razu skojarzyłem ten fakt z możliwością istnienia w tym miejscu kamiennego kręgu. Kamienie mogły zostać porozrzucane a krąg zniszczony w momencie wejścia z buciorami w to miejsce chrześcijaństwa).

Moje badania przy użyciu wahadła wykazały istnienie energii w okolicy 20 000 jednostek Bovisa.

20140111_143025

20140111_143506

Widok ze szczytu góry. 20140111_143708

Moją uwagę zwrócił symbol krzyża Ankh, jednak symbol z przeskalowanym kołem. Pewnie ktoś podświadomie ułożył symbol w taki sposób…

ankh

„Eugeniusz Leciej, bioenergoterapeuta z Gdyni znalazł na placyku przed dawną kapliczką św. Mikołaja silny punkt energetyczny. Wibracje wskazują, że wzgórze mogli wykorzystywać przedstawiciele związanej z Celtami kultury łużyckiej czy tzw. kultury oksywskiej, następnie plemiona pruskie i pomorskie. Jest rzeczą naturalną, iż napływające na te tereny plemiona wybierały do kultów religijnych najsilniejsze miejsce mocy w okolicach. Na szczycie Świętej Góry ustawiono ok. 1770 r. kapliczkę poświęconą św. Mikołajowi, patronowi żeglarzy. Obok kapliczki istniała stara studnia z wodą o niezwykłych właściwościach. Na przełomie XVIII i XIX w. krążyło sporo podań o cudownych uzdrowieniach związanych z wodą z tego ujęcia. Kapliczką i cudownym źródełkiem na szczycie góry opiekował się pustelnik. Woda miała stracić cudowne właściwości, gdy jeden z okolicznych rolników, wbrew zakazowi pustelnika, użył uzdrawiającej wody do leczenia zwierzęcia. Skończyły się pielgrzymki do świętego źródełka. W połowie XIX w. także sama kapliczka uległa zniszczeniu przez zimowe sztormy.
Przed niespełna dziesięciu laty ustawiono w dawnym miejscu mocy ponownie małe kamienne kapliczki z poświęconymi obrazami oraz krzyże, czyniąc w ten sposób szczyt Świętej Góry z powrotem miejscem kultu religijnego i medytacji. Niezwykle tajemniczo, a być może ze względu na pierwotnie pogański charakter gdyńskiego wzgórza nawet prowokacyjnie, brzmi napis umieszczony w jednej z kapliczek : Gdy kult Świętej Góry wróci, miasto się nawróci.
Innymi miejscami, którym przypisuje się niezwykłe cechy i wiąże się z pradawnymi kultami są góry: Zamkowa (Gałęźna) pod Wejherowem, Góra Dębowa koło Orunii czy cmentarzysko z kurhanami na Oksywiu.
Czar dawnego Trójmiasta jest z pewnością wart poznania. Prastare miejsca mocy Gdańska, Sopotu i Gdyni posiadają swój niepowtarzalny urok. Aż trudno uwierzyć, iż w środku wielkich miast nadal istnieją zaciszne i malownicze miejsca związane z prehistorią, ich pradziejowe kolebki. Być może pogański szlak znad Zatoki Gdańskiej zostanie włączony do ofert turystycznych. Oby jednak nie była to nigdy turystyka masowa. Póki co, warto indywidualnie wybrać się na święte wzgórza, rozkoszować się przyrodą i korzystać z oddziaływania niezwykłych mocy.”

Źródło : http://www.kamienne.org.pl/artykuly/103-swiete-gory-trojmiasta.html

Poniżej znajduje się panorama pokazująca widok na Gdynię z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Święta Góra znajduje się w Głębi po prawej stronie.

 

panorama-obokswgory

 

Bardzo dużo na temat Świętej Góry w Gdyni ma pani Zofia Piepiórka, która przez długi czas bada zagadnienia związane ze Świętą Górą i znaczenie jakie może mieć ona dla cywilizacji. Poniżej znajdują się wywiady z panią Zofią.

Reklamy

4 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s