W poszukiwaniu nowego

Przekraczanie horyzontów jest jedną z najciekawszych rzeczy jakie mogę sobie wyobrazić. Zamiłowanie do podróży bywa fascynujące być może przez to, że wyjeżdżając poza nasze miejsce zamieszkania, zostawiając problemy za sobą, w końcu możemy zacząć żyć tu i teraz bez cofania się myślami w przeszłość ani bez szczególnego planowania tego co będzie wkrótce – nawet bez planowania drogi, którą zamierzamy pokonać pojutrze albo za tydzień. Co więcej sytuacja taka sprzyja temu, aby pobyć samemu ze sobą, co w pędzącym świecie bywa coraz rzadszym zjawiskiem i tak naprawdę częściej przebywamy poza nami samymi angażując się w ogromną ilość problemów otaczającego świata.

Co roku w Gdyni odbywa się zjazd podróżników, alpinistów i żeglarzy Kolosy. Warto tu przyjechać, aby posłuchać o tych, którzy zdecydowali się odbyć taką podróż. Niejednokrotnie podróże takie nie kończą się szczęśliwie tak jak wspinaczka Tomka Kowalskiego i Macieja Berbeki, którzy wspinając się na Broad Peak przepłacili swoją przygodę życiem (Tomek był na jednej z edycji kolosów). Bywają jednak podróże ciekawe i zabawne, przy użyciu różnych środków transportu – roweru, motoru, samochodu, ale także na pieszo. Ekstremalnym wyczynem było dla mnie osiągnięcie Piotra Kuryło, który przeszedł dookoła świata na pieszo w rok. Podczas takich podróży zdać można sobie sprawę z różności kultur, przede wszystkim tych kultur, które wywodzą się z tzw. kultury zachodu – rządzących się paradygmatem wiedzy, separacji, pieniądza, oraz tych ze wschodu – ukierunkowanych na duchowość, holistykę i gościnność. Cenną uwagą Piotra Kuryło było to, że podczas jego podróży to nie dzikie zwierzęta były najgroźniejsze i to nie ich najbardziej się obawiał. Okazali się nimi sami ludzie, którzy niejednokrotnie widząc go „zarośniętego” i brudnego przepędzali go, uważając za domokrążce i włóczęgę.

Na dzisiaj przygotowałem kilka filmów pokazujących ideę Kolosów. Być może będzie to zachęta do przyjazdu na kolejną edycję, albo zachęta do zorganizowania własnego wyjazdu w jakieś bardziej lub mniej odległe miejsce.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s