Kamienne Kręgi w Leśnie

Rusza kanał na youtube, gdzie od czasu do czasu będą pojawiać się filmiki, przede wszystkim z różnych miejsc.

Nie udało się zobaczyć kręgów w Odrach, bo w zimę niestety nie można wejść na teren rezerwatu archeologicznego. Dzisiaj pokazuję Leśno koło Brus, gdzie znajdują się relikty megalityczne – kamienne kręgi, oraz kurhany. Jako wstęp proponuje przeczytać zamieszczony już post dotyczący tego typu miejsc, o którym mówi Anastazja – link.

Pierwsze odkrycia archeologiczne w rejonie Leśna miały miejsce II połowie XIX w., jednak kompleksowe badania rozpoczęto tu dopiero w 1975 r. (…)

Cmentarzysko jest położone na niewielkich wzgórzach pokrytych lasem. Pierwszym obiektem, dominującym nad całym cmentarzyskiem jest potężny kurhan ooczony kamiennym kręgiem z monumentalną stelą na szczycie. Podczas badań archeologicznych w kurhanie odkryto pochówek kobiety  cennymi darami. (…)

Wzdłuż drogi prowadzącej dalej w głąb lasu, do głównej części cmentarzyska, mijami niewielkie kurhany i koliste konstrukcje kamienne, tzw. wieńce. Wokół jednego z nich stwierdzono ślady palenisk, będących pozostałością dawnych obrzędów. W kurhanach i wieńcach są zarówno pochówki ciałopalne, jak i popielnicowe. [1]

A dla porównania zamieszczę zdjęcia tablic, które opowiadają inną historię – tą, o której mówi nauka. Która wydaje się bardziej prawdziwa?

[1] Breske A., Breske Z., Ellwart J.: Kamienne kręgi Gotów. Małe vademecum turysty, Wydawnictwo REGION Gdynia 2004-2011.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s