Frombork

Frombork jest miastem, o którym zdążyłem zapomnieć na dobrych kilkanaście lat – wcześniej byłem tam razem z wycieczką szkolną w planetarium. Nadszedł więc czas na odświeżenie pamięci i zobaczenie tego miejsca po raz kolejny. Wydawało mi się, że to całkiem ładne miasto, jednak zapewne za pośrednictwem warunków atmosferycznych i jeszcze zimowej aury wydało się dosyć ponure i wyludnione. Zgodnie z tym co można przeczytać na wikipedii miasto to liczy niecałe 2500 mieszkańców – zapewne w okresie letnim przebywa to drugie tyle turystów.

Miasto położone jest nad Zalewem Wiślanym, jadąc od trasy S7 należy skręcić w Elblągu na drogę do Bartoszyc, a następnie po przejechaniu około 20 km skręcić w dosyć kiepską drogę prowadzącą do Fromborka. Miasteczko posiada bardzo piękną architekturę gotycką i inne zabytki:

– Zespół katedralny na wzgórzu złożony z katedry i obwarowań katedralnych, otoczony budynkami dawnych kanonii

– Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja

– Wieża Radziejowskiego, w której znajduje się wahadło Foucaulta

-nPrywatna wieża Kopernika, niesłusznie uważana za jego dawne obserwatorium, a w rzeczywistości będąca jego formalnym mieszkaniem wewnątrz murów obronnych zespołu katedralnego na wypadek wojny

– Muzeum Mikołaja Kopernika

– 6 kanonii zewnętrznych z XVII-XVIII w., w tym kanonia św. Stanisława zbudowana na fundamentach starszego budynku należącego do Kopernika i będącego jego codziennym mieszkaniem

– Cmentarz kanonicki

– Nowy pałac biskupi

– Dawny kościół parafialny św. Mikołaja

– Zespół poszpitalny św. Ducha i kaplica św. Anny – Muzeum Historii Medycyny

– Kościół poewangelicki, obecnie pogrzebowy

– Kapliczka przydrożna św. Jerzego przy ul. Braniewskiej

– Baszta Żeglarska z XV w. (fundamenty i ściany przyziemia, powyżej historyzująca nadbudowa z lat 80-tych XX w)

– Wieża wodociągowa z XVI w., przebudowana w XVII-XVIII w.

– Kanał wodny z początku XIV w.

– Domy z XVII-XVIII w.

Polecam w szczególności wieżę wodną z przyległą do niej księgarnio-kawiarnią. Można tam napić się dobrej kawy, a sprzedawca opowie o tym co warto zwiedzić w samym Fromborku. Można też kupić ceramikę z odległego Bolesławca :))

Wzgórze katedralne wydaje się bardzo interesującym miejscem – można tam wyczuć aurę tajemniczości i moc miejsca. W obrębach murów katedralnych rośnie stary, 600- letni dąb Mikołaj. Inny, jeszcze większy i starszy dąb znajduje się na drodze z Fromborka do Tolkmicka – widać go dobrze, gdyż rośnie przy drodze i jest po prostu ogromny. Gdy był 100 letnim drzewem, kilkadziesiąt kilometrów dalej odbywała się bitwa pod Grunwaldem… wzbudza to respekt i szacunek wobec tej istoty rosnącej na naszej Gaji dłużej niż istnieje większość zachowanych do tej pory budynków, które niszczały pod wpływem czasu lub były niszczone wskutek wojen.

Poniżej znajduje się około 3,5 minutowy film pokazujący niektóre z miejsc, które można odwiedzić:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s