Chełmno

Chełmno to niewielkie miasteczko położone pomiędzy Świeciem i Toruniem w województwie Kujawsko-Pomorskim. Korzystając z pogody i korzystnych warunków do robienia zdjęć można było wybrać się tam na wycieczkę. Miasto robi pozytywne wrażenie (być może, że to zasługa owej dobrej pogody i wiosennej aury).

Chełmno od wczesnego średniowiecza było grodem leżącym na liczącej co najmniej 2500 lat drodze, łączącej grody kultury łużyckiej. Tzw. Stara droga  to droga, która powstała w epoce brązu, aby połączyć grody obronne przypisywane ludności kultury łużyckiej (ok. X-VII w.p.n.e.). Istnieje jednak podejrzenie, że już w okresie neolitu wożono tą drogą narzędzia krzemienne z surowca wykopanego w kopalniach odkrywkowych Gór Świętokrzyskich. Grodzisko kultury łużyckiej, znane jako Góra Świętego Wawrzyńca, zasiedlone potem przez Słowian, oraz cmentarzyska odkryte w pobliskim Kałdusie potwierdzają jego strategiczne położenie. Budowy katedry w tym miejscu, potwierdzona odkryciem pozostałości bazyliki romańskiej z XI w., mówi o nadzwyczajnej wadze grodu także w okresie wczesnopiastowskim. W XI wieku Piastowie założyli tu obronny gród wyznaczający prawdopodobnie północny punkt ówczesnej granicy ich państwa. Jadąc od strony Świecia można podziwiać wzgórze, na którym zostało ulokowane miasto w pełnej okazałości (zostało to pokazane na filmie).

Dzieje miasta związane są także z zakonem krzyżackim, który w XIII wieku był głównym miastem zakonu i siedzibą I Komturii. Z racji swojego średniowiecznego okresu świetności w mieście można podziwiać różne zabytki z tego okresu łącznie z prawie nienaruszonym średniowiecznym układem urbanistycznym. Jednak miasto przeżywało rozwój także i w późniejszych okresach o czym może świadczyć bardzo ładny renesansowy ratusz (przebudowywany jeszcze z tego, z okresu średniowiecza, o czym świadczą odkryte ostrołuki zachowane w elewacji).

panorama

Źródło: Wikipedia, http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Chelmno001%28js%29.jpg

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s