Gdynia, Babie Doły

Po wietrznej (!) sobocie, niedziela okazała się w miare przyjemnym dniem sprzyjającym spacerom. Można było ruszyć się i pojechać na spacer do dzielnicy Gdyni – Babich Dołów.

Nazwę „Babi Dół” można odnaleźć już na pruskich mapach sporządzanych pod koniec XIX wieku. „Babi Dole oder Hexengrund” – tak określony jest wąwóz długości około 2 kilometrów, ciągnący się około kilometr na północ od majątku Nowe Obłuże (mapa niemiecka z 1915 roku z takim zapisem reprodukowana jest np. w albumie Gdynia. Miasto z morza i marzeń). Równoległe niemieckie tłumaczenie nazwy na „Hexengrund” – czyli „Ziemia Czarownic” wyjaśniać może, że „Babi Dół” pochodzi od bab – czarownic, pokrewnych słowiańskiej Babie Jadze. Wbrew powszechnym sugestiom, nazwa „Babi Dół / Babie Doły” raczej nie ma żadnych konotacji anatomicznych. Czyżby było to kolejne miejsce mocy ? Nie tak daleko od tego miejsca, bo na Oksywiu znajduje się góra z kościołem św. Michała Archanioła, który powstał w miejscu istnienia dawnej kultury Oksywskiej. Nie bez powodu kościoły powstawały w miejscach dawnych pogańskich kultów…

Niedaleko Babich Dołów znajduje się lotnisko wojskowe – znane m.in. z festiwalu Open’er. Obecnie budowany jest tam cywilny port lotniczy. Na Babich Dołach znajdowała się jednostka wojskowa, która obsługiwała owe wojskowe lotnisko. Jednym z mieszkańców osiedla był w latach 70 XX wieku jedyny i pierwszy polski kosmonauta – Mirosław Hermaszewski. Po wojsku zostały tutaj liczne umocnienia i tunele, które można obejrzeć na filmiku poniżej:

Na Babich Dołach znajduje się także torpedownia. Jest to polska nazwa zwyczajowa centralnego obiektu niemieckich ośrodków badawczych torped, budowanych na terenie Polski w czasie II wojny światowej. Torpedownia była to hala montażowa torped wraz z urządzeniami do próbnych strzelań, wybudowana na dnie akwenu, w odległości kilkuset metrów od brzegu. Torpedownię na Oksywiu oddano do użytku już w 1940 roku. Rozkaz powołujący ośrodki badawcze torped Luftwaffe podpisano w listopadzie 1940. TWP uroczyście otwarto 4 lipca 1942. Z obszaru Gdyni Niemcy ewakuowali się w początkach kwietnia 1945 r.

Torpedownia_Babie_Doly_panorama

Źródło : http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Torpedownia_Babie_Doly_panorama.jpg

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s