Słowiński Park Narodowy – kraina piasku.

Będąc w okolicach Łeby warto odwiedzić ziemię Słowińców i pochodzących od ich nazwy Słowiński Park Narodowy. Słowińcy to historyczna grupa etnograficzna, będąca w istocie odłamem ludności kaszubskiej, zamieszkującej do czasów powojennych tereny nad jeziorami Gardno i Łebsko (północno-zachodnia część województwa pomorskiego). Posługiwali się oni gwarą słowińską wchodzącą w skład dialektu północnokaszubskiego języka kaszubskiego.

spn

Chcąc rozpocząć wędrówkę najlepiej jest dojechać do Rąbki kawałek za Łebą. Tam wchodzimy na ścieżkę prowadzącą do Słowińskiego Parku Narodowego. Dojście do ruchomych wydm zajmuje około 1 – 1,5 godziny w zależności od tempa marszu (około 6 km w jedną stronę). Po drodze zwiedzić można wyrzutnie rakiet z okresu II wojny światowej.

Dochodząc do wydm krajobraz nagle się zmienia. Las zanika i otwiera się ogromna przestrzeń piasku i wiatru. Można wejść na około 30-metrową ruchomą wydmę o nazwie Góra Łącka (jej nazwa pochodzi od wsi, która niegdyś tu istniała, lecz została zasypana przez piaski – o nazwie Łączka). Rozciąga się z niej dobry widok na okolicę, a krajobrazy przypominają pustynne pustkowia Sahary czy Gobi. Idąc dalej wytyczonym szlakiem dojść można do brzegu morza.

To co zwraca uwagę to niesamowity kontrast pomiędzy środowiskami – zielonym lasem a pustynią piasku. Widoki zmieniają się na przestrzeni kilkudziesięciu metrów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s