Jura i Małopolska

Jeśli zastanawiasz się gdzie wybrać się na jesienny przedłużony weekend to warto pomyśleć o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wystarczy kilka dni, aby zobaczyć najbardziej niezwykłe miejsca tego regionu i pobyć w środowisku, które nie zostało jeszcze aż tak bardzo zurbanizowane. Z Jury bardzo blisko jest do Krakowa, więc jeśli chcesz odwiedzić ten piastowski gród to jest dosłownie rzut kamieniem. A z Krakowa wystarczy przejechać kilkanaście kilometrów i jesteśmy w Kazimierzu Dolnym Małopolski, czyli Lanckoronie, która charakteryzuje się znakomicie zachowaną zabudową drewnianą i małomiasteczkowym układem urbanistycznym. Co ciekawe obecnie wieś, do 1933 roku Lanckorona posiadała prawa miejskie. Będąc tam warto odwiedzić kawiarnię Arka, gdzie po dłuższym spacerze można napić się czegoś ciepłego lub schłodzić się w upalny dzień – kawiarnia zachęca ciekawym wystrojem wnętrz, a sama znajduje się w oryginalnej chacie drewnianej. Naprzeciwko kawiarni znajduje się pracownia rzeźbiarska, gdzie można zakupić ręcznie robione i wypalane ceramiczne rzeźby np. koty. Jeśli zatrzymasz się na dłużej w Lanckoronie to można zorganizować spacer po dróżkach kalwaryjskich Kalwarii Zebrzydowskiej (nazwa miejscowości od rodu Zebrzydowskich, którzy ufundowali Kalwarię), oraz przejechać się do miasta Jana Pawła II – Wadowic na kremówkę lub w tamtejszym sklepie kolonialnym zaopatrzyć się w dobrej jakości herbaty, lub zakupić ręcznie wykonany młynek do kawy.

Wracając na Jurę – koniecznie zobacz Ojcowski Park Narodowy razem z zamkiem piastowskim na skałach. Szlakami turystycznymi (prowadzącymi od szczytu schodów prowadzących na zamek) przechodzącymi na fragmencie po asfaltowej jezdni (uwaga, bo czasami trudno zauważyć oznaczenia szlaków) dojdziemy do Kaplicy na wodzie, a następnie można dojść do Grodziska i Pustelni bł. Salomei – warto, bo widok z góry jest naprawdę warty wysiłku fizycznego. Ojcowski Park Narodowy to także Szereg Jaskiń w tym najbardziej znana turystycznie Jaskinia Łokietka, w której miał podobno ukrywać się Władysław Łokietek przed księciem czeskim Wacławem. Legenda mówi, że Łokietka opuścili na linach do jaskini od góry, aby nie rozerwać pajęczyny, która znajdowała się na wejściu, przez co poszukujący Łokietka żołnierze nie weszli do środka widząc nienaruszoną strukturę. Wracając z jaskini warto obrać szlak kierujący do Bramy Krakowskiej (formacja skalna), przez co unikamy wracania tą samą drogą. Przy wejściu do Ojcowa warto zatrzymać się w jednej z restauracji oferujących świeżego pstrąga ojcowskiego (o ile jesz ryby). Jeśli chcesz pooglądać ciekawe formacje skalne to pojedź na Górę Zborów, znajdującą się kilka kilometrów na północ od Zawiercia, na zachód od Kroczyc. Wapienne skały zachęcają do wspinaczki, a także można z nich zobaczyć panoramę okolicy.

Jura to także kraina zamków średniowiecznych. Jedne są lepiej zachowane, inne to ruiny, a jeszcze inne odbudowane (tak jak na przykład zamek w Bobolicach). Najbardziej słynny to zamek w Ogrodzieńcu, gdzie został nakręcony film „Zemsta” (Fredro). Chcąc zrobić sobie krótki spacer warto po odwiedzeniu Góry Zborów pojechać do Mirowa, gdzie znajdują się ruiny zamku i szlakiem turystycznym przejść do Zamku w Bobolicach, gdzie można coś zjeść (aczkolwiek restauracja tamtejsza jest burżujska i chyba lepiej poszukać czegoś bardziej lokalnego).

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s