Kamienne kręgi w Węsiorach

Węsiory zlokalizowane są 19 km na północny zachód od Kościerzyny nad jeziorem Długim. Dojazd od strony Trójmiasta jest dosyć prosty – należy kierować się na Kartuzy a następnie na Bytów drogą 228. Po drodze mijamy liczne jeziora pojezierza Kaszubskiego – warto na chwilę przystanąć, aby zachwycić się krajobrazem np. pomiędzy jeziorem Brodno Mł. i Brodno Wlk. Po dojeździe do wsi Węsiory należy podążać zgodnie z drogowskazami kierującymi na rezerwat archeologiczny Kamienne Kręgi. Zlokalizowany jest on na południe od wsi. Na miejscu czeka parking, gdzie możemy zostawić samochód i pieszo udać się do rezerwatu.

wesiory mapa1

Rys. Lokalizacja Węsiorów w stosunku do Gdańska i proponowane drogi dojazdu

wesiory-mapa2

Rys. Umiejscowienie rezerwatu archeologicznego Kamienne Kręgi w stosunku do wsi Węsiory

Już na wejściu wita przyczepiona do drzewa zalaminowana kartka z wymownym tytułem „Ku przestrodze”, który opowiada historię

wesiory4

Rys. Plan sytuacyjny założenia

Stowarzyszenie Badań Kamiennych Kręgów w Gdyni w ten sposób opisuje kręgi w Węsiorach:

Tutejsze kamienne kręgi są miejscem mocy o szczególnej miękkiej energii, działającej jak pompa odsysająca chaos, zarówno z otoczenia jak też wszelkich organizmów żywych. Szczególnie kojąco wpływają na system nerwowy, przywracając równowagę potencjałów energetycznych przebywających w nich ludzi i zwierząt.

Kręgi kamienne to również pradawny kalendarz wyznaczający wschody słońca w przesilenia letnie i zimowe, jak też wschody księżyca w okresach pełni najbliższych przesileniom i równonocom. Niegdyś było to miejsce narad, spotkań i sądów plemiennych ludów, które zamieszkiwały te ziemie.

Wg legend kaszubskich zostały zbudowane przez Stolemów, mitycznych przybyszów z północy. Archeolodzy znaleźli tu również pochówki, z okresu wędrówki plemion Gotów w okresie I i II n.e.

Budowa kręgów mogła mieć jednak miejsce na wiele tysięcy lat przed Chrystusem. Wskazuje na to wiek szczególnego gatunku porostów na kamieniach, występującego jedynie w miejscach mocy.

Zarówno okoliczni mieszkańcy, jak i członkowie Stowarzyszenia Badań Kamiennych Kręgów, wielokrotnie obserwowali tu ciekawe zjawiska na niebie, mające związek z UFO, jak również interesujące układu gwiazd, np. tzw. zbieg wszystkich gwiazd nad kręgami, szczególnie w czasie równonocy wiosennej.

To tylko krótki wstęp do pełnej tajemnic i domysłów historii tego cudownego miejsca.

 Cmentarzysko zostało odkryte w latach 20 XX wieku, jednak badania rozpoczęto dopiero w 1956 roku pod kierunkiem dr Jerzego Kmiecińskiego. Przebadano 3 kamienne kręgi, 16 kurhanów i 110 pochówków ciałopalnych i szkieletowych. Spalone zwłoki złożone były w glinianych naczyniach (tzw. groby popielnicowe), a także chowano je w wykopanych w ziemi jamach (groby jamowe).

Groby szkieletowe w Węsiorach znajdują się wyłącznie w kamiennych kręgach i pod kurhanami. Co ciekawe, kamienne kręgi, na innych cmentarzyskach pozbawione raczej grobów, w Węsiorach je zawierają. Wyjątkiem jest wielki krąg sędziowski, usytuowany w górnej części rezerwatu. [1]

Bibliografia:

[1] Breske A., Breske Z., Ellwart J.: Kamienne Kręgi Gotów. Małe vademecum turysty, Wydawnictwo REGION, Gdynia 2004-2011.

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s