Arboretum Wirty

Kiedy masz ochotę odpocząć od miasta najczęściej kierujesz się na teren zielony – las, łąkę, nad morze itd. Nie od dzisiaj znane jest lecznicze działanie roślin i pozytywny wpływ jaki mają na psychikę człowieka. Być może dlatego np. szpitale psychiatryczne zawsze znajdowały się w towarzystwie parków.

W celach wypoczynkowych warto odwiedzić arboretum Wirty. Jest to wieś położona na Kociewiu, w powiecie starogardzkim około 1 godziny jazdy od Gdańska. Arboretum to nic innego jak ogród dendrologiczny, czyli miejsce w którym prowadzi się badania nad drzwami i krzewami.

wirty-mapa

Do Wirt najlepiej dostać się samochodem. Po przyjeździe mamy do dyspozycji parking – stąd kierujemy się do wejścia. Bilet normalny kosztuje (!) 2 zł. Jak za możliwość przebywania w takim miejscu jest to bardzo niska cena. W arboretum nie doświadczymy aż takiej różnorodności kwiatów, tak jak np. w ogrodzie botanicznym w Krakowie, gdzie kolorów było w nadmiarze, natomiast możemy zobaczyć różnorodność drzew i krzewów. Każdy gatunek posiada tabliczkę informującą o swoich cechach i miejscu występowania.

Spacerując wśród ścieżek trzeba także pójść nad jezioro i odwiedzić jeden z punktów widokowych, gdzie roztacza się panorama na drugi brzeg.

Wracając można kupić sadzonkę krzewu lub drzewa do własnego ogródka – ceny są niskie – od 3 do 6 zł za sadzonkę.

Do najciekawszych gatunków jakie możemy spotkać w Wirtach należą: Cyprysik groszkowy odm. Szpilkowa, Żywotnik japoński, Buk pospolity odm. Białobrzegi, Dąb szypułkowy odm. Purpurowa, Olsza szara odm. Strzępolistna, Orzech pośredni
Tulipanowiec amerykański odm. Żóltobrzega, Oliwnik, Wiśnia, Brawnik, Różanecznik, Magnolia.

Co więcej – dla wszystkich posiadaczy psów – istnieje możliwość wejścia na teren parku z pupilem, co prawda na smyczy i (zgodnie z regulaminem) w kagańcu, jednak ten ostatni w przypadku małych psów nie jest egzekwowany.

Dlaczego warto:

– blisko Trójmiasta – wystarczy pół dnia na ciekawą wycieczkę

– niska cena

– różnorodność gatunków drzew i krzewów

– bardzo dobre utrzymanie arboretum

– czyste powietrze

– możliwość kupienia sadzonki do własnego ogrodu

Bibliografia:

[1] http://www.wirty.pl/

[2] http://pl.wikipedia.org/wiki/Arboretum_Wirty

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s